Slovanské Tance


Categories :

Je 15. června 1874. Dvořákovi se ten rok narodil syn, hraje, skládá, učí, ale finančně se mu nedaří, jeho hudba v tento moment peníze téměř nenese. Proto se rozhodl napsat žádost o poskytnutí financí, kterou posílá do Ústavu pro nemajetné umělce ve Vídni. V komisi výboru tohoto ústavu sedí známý německý skladatel skladatel Johannes Brahms, který je Dvořákovou hudbou absolutně fascinovaný. Dvořákovi přijde z Vídně 400 zlatých. Takto uspěje hned několikrát 5 let po sobě. Zároveň byl ale doporučen samotným Brahmsem Fritzu Simrockovi – známému nakladateli klasické hudby. Ten začne jeho hudbu za malý honorář vydávat. Také mu ale poskytne zakázku na nové dílo, které by měl Dvořák pojmenovat “Slovanské tance”. Myslí si totiž, že by s nimi mohl Dvořák dobře prorazit, jelikož jsou právě v módě Brahmsovy Tance uherské. Dvořák chrlí jeden tanec za druhým, nejprve vydá 8, po chvíli 8 dalších. Jeho tance se stávají okamžitým hitem.

Slovanské tance (německy „Slavische Tänze„) jsou cyklus hudebních skladeb, vycházející z jedné ze základních forem lidové hudby, tedy lidového tance. Autorem tohoto cyklu je nejznámější český skladatel Antonín Dvořák.

Jedná se dohromady o 16 tanců se slovanskou tématikou (8 a 8 – dvě opusová čísla: 46 a 72). Mezi nimi najdeme například furianta, polku či Dvořákem oblíbenou dumku.

Po tomto úspěchu však nastává Dvořákovo smutné a těžké období. Umřou mu postupně všechny tři, ještě poměrně malé děti a Dvořák je úplně na dně. Skládá ale však jedno z jeho nejdůležitějších a smutných děl – Stabat Mater, které sklidí později v Americe veliké ovace diváků.

+ posts
+ posts

1 thought on “Slovanské Tance”

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *