Česká filharmonie
Rok české hudby 2024 a 128. sezónu poctí Česká filharmonie několika událostmi – skladbami českých hudebních skladatelů jako je Dvořák, Smetana či Janáček nebo „open air“ koncertem na Hradčanském náměstí pod taktovkou Petra Altrichtera. Filharmonie také vyjede do zahraničí, kde pod vedením Semjona Byčkova zazní česká hudba, například Dvořákova Novosvětská. Rezidentem České filharmonie se pro 128. sezónu stává Sir András Schiff, anglický virtuóz maďarského původu, který bude od klavíru zároveň orchestr dirigovat.
Česká filharmonie, první filharmonický orchestr na území Čech založený v roce 1896, kdy právě tohoto roku dne 4. ledna poprvé vystoupil pod vedením jednoho z nejznámějších skladatelů klasické hudby všech dob – Antonína Dvořáka, „profesora na konzervatoři“. Zazněla tehdy nejen 9. „Novosvětská“, podle některých statistik nejhranější symfonie všech dob. Šéfdirigentem se však Dvořák nikdy nestal.
Na pozici šéfdirigenta se vystřídalo mnoho známých osobností hudebního světa. Po vzniku samostatného Československa se v roce 1919 stal šéfdirigentem Václav Talich. Ten vedl orchestr až do roku 1941 a uskutečnil téměř 1 000 koncertů, je považován za zakladatele interpretační tradice orchestru. Za jeho vedení musela Česká filharmonie hrát na pokyny Josefa Goebbelse například v Berlíně či Drážďanech, kde Talich zařadil na program celou Mou vlast, která představovala národní manifestaci proti tehdejšímu režimu (zejména Tábor a Blaník). Byl to tedy velmi odvážný krok. Od roku 1942 tuto pozici převzal Rafael Kubelík, dirigent světového významu, důležitá osobnost v historii Československa. Ten ale v roce 1948 po komunistickém převratu odešel do exilu a jeho pozici převzal Karel Ančerl, pod jehož vedením získal orchestr na světové hudební scéně pověst tak špičkového, že i Herbert von Karajan, jeden z nejznámějších dirigentů hudební historie „záviděl“ provedení Mozartovy symfonie „Praha“. Po sametové revoluci se vystřídali na postu šéfdirigenta například Jiří Bělohlávek, zakladatel Pražské komorní filharmonie, nebo klavírní virtuóz Vladimír (Vladimir) Ashkenazy.
Dnešním šéfdirigentem České filharmonie je Šimon (Semjon) Byčkov, který prodloužil smlouvu až do roku 2028 a který se zaměřil na symfonická díla Petra Iljiče Čajkovského.
Renomé orchestru pomohlo zvýšit od počátku jeho existence i hostování mezinárodně uznávaných osobností jako byl Edvard H. Grieg, Sergej V. Rachmaninov či v Čechách narozený Gustav Mahler, který v Praze s filharmonií řídil roku 1908 světovou premiéru své Sedmé symfonie.
Orchestr České filharmonie tvoří více než 120 hudebníků a dohromady zhruba 15 různých hudebních nástrojů.
Skvěle napsaný informační článek.