Klasická hudba 20. století

Categories :

Autoři: Albert F.; DJRV

Klasická hudba 20. století přinesla do hudebního světa revoluční změny a novátorské myšlení, které odrážely proměny společnosti a uměleckého vkusu té doby. Tato éra byla charakterizována různými hudebními směry a experimenty, které zahrnovaly atonální a dodekafonickou hudbu. 

Mezi důležité autory tohoto období patřili například Rakušan Arnold Schönberg, který se stal průkopníkem atonální hudby. Jeho kompozice, jako například „Divoká noc“ a „Klavírní suita, op. 25“, odrážejí jeho odvahu v experimentování s novými hudebními strukturami. 

Rus Igor Fjodorovič Stravinský, který se zařadil mezi nejdůležitější autory klasické hudby obecně. Jeho nejdůležitějším dílem je balet „Svěcení jara“, jedná se o jednu z nejvýznamnějších skladeb avantgardní hudby 20. století.

Němec Richard Strauss, skladatel pozdější éry romantismu, který proslul mistrovským zvládnutím orchestrace a symfonickou básní „Tak pravil Zarathustra“.

Co se týče klasické hudby 20. století v Čechách, lze zmínit Bohuslava Martinů, jehož hudební odkaz spojuje moderní evropské směry s českými lidovými prvky. Martinova 6. symfonie („Symfonické fantazie“) a opera „Juliette“ patří k jeho nejvýznamnějším dílům. Dalším českým autorem, a jedním z nejhranějších po celém světě, je Leoš Janáček, který si se svými operami, které jsou jeho nejdůležitějším dílem, vydobyl místo mezi Antonínem Dvořákem a Bedřichem Smetanou.

Celkově lze říci, že klasická hudba 20. století přinesla do hudebního světa rozmanitost a inovace, které ovlivnily nesčetné generace hudebníků a posluchačů.

Website | + posts

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *